utaksis@utaksis.com

Yazılımı test etmek ister misiniz ? Demo Talebi

Proje Hakkında

Ütaksis projesi, yüzde yüz yerli sermaye ve özel girişim ile kurulmuştur. Proje ortağı olarak Tuğra Yazılım A.Ş. ve Akademi Yazılım yer almaktadır. Her iki yazılım şirketi sahada elde ettikleri ve uzun yıllardır çeşitli alanlarda geliştirdikleri projelerin sonucunda oluşan bilgi birikim ve deneyimlerini güç birlikteliği yaparak Ütaksis projesinde kullanmaktadırlar. İlk etapta tıbbi cihaz üretimi için tasarlanan proje, daha sonra Savunma sanayi ve Otomotiv sektörünün kullanabileceği hale getirilmiştir.

Günümüz dünyasında, uzaktan çalışma konsepti olarak hayatımıza giren çalışma modeli dikkate alınarak internetin bağlı olduğu her yerden ve bütün işletim sistemleri ile uyumlu çalışabilecek şekilde mimari yapısı kurgulanmıştır. İzlenebilirlik kapsamında ürünlerin sahadan toplanmasını gerektirecek kritik durumlarda çok kısa sürede ürünü meydana getiren bütün parçalar ve parçalarda kullanılan malzeme tipleri ve üretim süreçlerinde çalışan personel ile personelin kullandığı ekipmanlara kadar takip yapılabilmektedir. Bu sayede kusurlu ürünler tespit edilerek çözüm odaklı bir yaklaşım sergilenebilmektedir.

Sağlık bakanlığı tarafından geliştirilen ve tıbbi cihaz üretici, ithalatçı ve kullanıcı konumunda olan bu alanda bütün sektörü dengeleyen ÜTS (Ürün Takip Sistemi) ile aktif entegrasyonu mevcuttur. Avrupa birliği tarafından yayınlanan Medikal Cihaz Tüzüğü (MDR); Avrupa Birliği'nin güncel Tıbbi Cihaz yönetmeliği (93/42/EEC) ile tam uyumlu çalışmaktadır.

Savunma sanayi üreticileri için kritik durumda olan veri güvenliğini sağlamak için, internetten bağımsız kapalı devre çalışabilecek bir yapıya sahiptir.